דורון גוראל
דורון גוראל
מילים מילים מילים מילים

מיקרוסופט רוצה שתדברו עם גופה

מיקרוסופט רוצה שתדברו עם גופה

בדצמבר האחרון משרד הפטנטים האמריקאי אישר פטנט של מייקרוסופט למערכת המאפשרת יצירת צ’טבוטים המדמים אדם ספציפי, על סמך נתונים אישיים הנאספים מרשתות חברתיות. המערכת כוללת יצירת תוכן לרבות טקסט ותמונות דו ותלת מימדיות. יתר על כן מפרטים בפטנט ש”האדם הספציפי” אותו המערכת יכולה לחכות יכול להתייחס ליישויות מהעבר או מההווה לדוגמת חבר, קרוב משפחה, דמות היסטורית וכו’.

“The specific person may correspond to a past or present entity (or a version thereof), such as a friend, a relative, an acquaintance, a celebrity, a fictional character, a historical figure, a random entity, etc,”

חובבי הז’אנר בוודאי יזהו שהרעיון הזה לא בדיוק מקורי וכבר עלה לפני כמעט 7 שנים בפברואר 2013 בפרק של מראה שחורה בשם “be right back”. עושה רושם שצוות מהנדסים במייקרוסופט התחבר לרעיון והשקיע קצת זמן בעיבוד הרעיון הגולמי והגדילו לעשות ולהגיש את הפטנט לרישום.

טים אובריין מנכ”ל אגף ה-AI במייקרוסופט הסביר בתגובה בטוייטר שלחברה אין כוונה קונקטית לייצר מערכת כזאת. על אף שהיא הגישה את הפטנט לכך.

הפטנט הוגש במקור ב 2017 אך אושר רשמית בדצמבר 2020.
אם לפני 3 שנים כשהפטנט הוגש הרעיון עוד היה בגדר מדע בדיוני. בשלוש השנים האחרונות חווינו זינוק אדיר ביכולות עיבוד השפה. עם פיתוח מודלים מבוססי TRANSFORMERS מ-BERT של גוגל, דרך GPT-2 ו-3 ועד המודל האחרון שמשלב שפה ותמונה DALL-E של OPENAI. היום נראה שאנחנו מרחק חודשים או לכל היותר שנים בודדות עד שניתן יהיה ממש ליישם את הרעיון של צ’טבוט עם אדם אהוב שנפטר. אבל אם תרצו לממש את הקונספט בעשרים השנים הקרובותף תצטרכו לשלם תגמולים למייקרוסופט

לפטנט, לחצו כאן

comments powered by Disqus